Forum Diabetica
Forum diabetyków i rodziców dzieci chorych na cukrzycę

Zapytaj dietetyka - Jak obliczyc kalorie?

Anna1968 - Wto 15 Wrz, 2009
Temat postu: Jak obliczyc kalorie?
Czy na podstawie ww i wbt z posiłków da sie wyliczyc zjadane kalorie?W ciagu dnia zjadłam np.18ww i 5wbt ile to jest kalori?
mania - Wto 15 Wrz, 2009

tak:D :D
tzn jesli przyjmiesz że 1 ww to 10 (lub jak niektórzy liczą 12g ) węglowodanów a 1g węglowodanów to 4kcal to masz 18x10x4 -720kcal z węglowodanów, jesli chodzi o WBT to jesli przyjmujesz ze jeden WBT to 100kcal z białek i tłuszczy to 5x100-500kcal czyli razem wychodzi 1220kcal. Pozdrawiam

Anna1968 - Wto 15 Wrz, 2009

Bardzo dziekuje :588: .A jak lepiej liczyc 10gczy 12g, bo np. przy 24 ww to wychodzi juz duza roznica w kcal.
emkaa - Wto 15 Wrz, 2009

Aniu proponuję liczyć 10g -1 ww.I prościej i po polsku. Te 12 gram to tzw 1 jednostka chlebowa,używana w krajach zachodnich, oznaczenie na produktach-litery BE. :)
mania - Sro 16 Wrz, 2009

Aniu po prostu trzeba tylko liczyć konsekwentnie - tzn jeśli przyjmujesz 10 to zawsze 10 jesli 12 to 12. Buziaki
Aga - Pon 21 Wrz, 2009

We Włoszech tylko liczy się kalorie tutaj nie przeliczają WW dlatego wiele razy "zastrzeliłam" znajomością ilości węglowodanów w produktach żywnościowych. Ja Weronice nie liczę kalorii choć kiedyś dla ciekawości przeliczałam tydzień jedzenia i okazło się że wystarczy więc chyba tylko wystarczy dobrze przeliczać właśnie węglowodany aby pozostałe ilości się zgadzały
andziaroza - Nie 25 Lip, 2010

mam prosbe nie moge znalezc strony z obliczaniem wbt lub jakby ktos podał mi prosty sposób na ich obliczenie wiem ze białka razy 4 a tłuszcze razy 9 ale jak to sie ma do podawania bolusa złozonego
matimartyna - Nie 25 Lip, 2010

Czy to Ci wystarczy? http://www.wymienniki.dladiabetyka.pl/
anitapa - Nie 25 Lip, 2010

andziaroza białka razy4 tłuszcze razy 9 i dodajesz, dzielisz przez 100 i teraz w zależności od wyniku
jak do 50 kcal z białek i tłuszczy to nie podajesz złożonego
jak 50-100kcal to na 3 godziny
100-200 na 4 godziny
200-300 na 5 godzin
powyżej 300 6-8 godzin

z tym że jak rozmawiałam z naszym lekarzem to zwrócił mi uwagę na bezsensu podawanie na 3 godziny... tak więc ja podaję od 4 godzin wzwyż lub dopiero po godzinie na 3 godziny

errol - Nie 25 Lip, 2010

andziaroza napisał/a:
mam prosbe nie moge znalezc strony z obliczaniem wbt lub jakby ktos podał mi prosty sposób na ich obliczenie wiem ze białka razy 4 a tłuszcze razy 9 ale jak to sie ma do podawania bolusa złozonego

1 gr białka ma 4 kcal, 1 g tłuszczu ma 9 kcal. Więc mnnożysz gramatura B i T razy 4 lub 9 i jęsli masz powyżej 100 kcal razem to wtedy ma sz powyżej 1 wbt i podajesz bolus złożony
pozdrawiam
R&R

aneta987 - Nie 25 Lip, 2010

Choć nie mamy jeszcze pompy, ale wszystko sobie skrupulatnie notuję i mam nadzieję ,że jak mi przyjdzie wyliczanie to nie będzie to takie trudne jak mi się obecnie wydaje.
anitapa - Nie 25 Lip, 2010

w razie czego masz jeszcze nas:) :P
andziaroza - Pon 26 Lip, 2010

bardzo wam dziekuje mam nadzieje ze dobrze zrozumiałam tzn jezeli kotlet wazy 100 gr bialka ma 20 g a tłuszczu 24 g to jak pomnoze to bedzie 300 kcal czyli 3 wbt i wówczas daje bolusa na min 5 godz jak cos to mnie poprawcie a jeszcze jedno pytanko czy na wbt dajecie pomniejszona dawke tzn np. na 1 ww przypada 1j to na wbt 0.5
zielona75 - Sro 28 Lip, 2010

Dawałam tyle samo insuliny na ww i na wbt. Teraz nie uwzględniam w ogóle wbt. Mała zjadała co najwyżej 1 wbt i ustawienie bolusa przedłużonego było zbyteczne. Zbyt niskie cukry.
errol - Czw 29 Lip, 2010

andziaroza napisał/a:
bardzo wam dziekuje mam nadzieje ze dobrze zrozumiałam tzn jezeli kotlet wazy 100 gr bialka ma 20 g a tłuszczu 24 g to jak pomnoze to bedzie 300 kcal czyli 3 wbt i wówczas daje bolusa na min 5 godz jak cos to mnie poprawcie a jeszcze jedno pytanko czy na wbt dajecie pomniejszona dawke tzn np. na 1 ww przypada 1j to na wbt 0.5

Nigdy nie daję bolusa na kotleta, fakt, ze nie panieruję kotletów, ale gdybym walnęła małemu insulinę w takiej ilości na kotlet, to by padł, czasem jak je coś typu dużo żółtego sera czy 1,5 wbt parówek, to daję mu minimalną dawkę np. 0.15 na powiedzmy 2,5 godziny, bo z koleji jak nie dam to po 2 h jest super, ale po 3 już mamy 200, jdnak na pweno nie całą dawkę, a co do liczenia to dobrz policzyłas. Ja mu nawet na pizzę jeśli nie jest to pizza typu 3 sery nie daję inusliny na białko i tłuszcz. Z resztą sama musisz sprawdzać jak mała reaguje.
pozdrawiam
R&R

anitapa - Czw 29 Lip, 2010

na kotleta też nigdy jeszcze nie podałam przedłużonego.. za to na naleśniki, pizzę, racuchy, pyzy,no i ciasta...i podaje na minimum 5 godzin a przeważnie na 6....
Natasha - Czw 29 Lip, 2010

U nas również nie sprawdzają się przeliczniki na wbt. Gdybyśmy chcieli podawać tak jak jest z wyliczeń to hipo na okrągło i dosładzanie. Opracowaliśmy własny system i tak naprawdę dajemy insulinę na wbt tylko przy dużym białkowo tłuszczowym posiłku (np.McDonald, domowe jedzenie rzadziej), a i tak nie jest to pełna dawka z tych opracowanych wyliczeń. Nauczeni doświadczeniem nie dajemy insuliny na wbt od razu tylko po 1,5 – 2 h, ponieważ pierwsze tłuszcze - bialka u nas wychodzą po 3 godzinach i później. Podawanie insuliny na wbt razem z insuliną na ww skutkuje tym, że 2 godziny po jedzeniu mamy hipoglikemię.
Niekiedy to podawanie insuliny na wbt jest tak trochę na oko, na jednego domowego kotleta nie podaję wcale, na dwa kotlety już podaję jakąś niewielka dawkę ale jak mówię nie od razu.
Pewnie u każdego to jest inaczej i pewnie to się trochę zmienia w czasie.

Pzdr.

anitapa - Czw 29 Lip, 2010

Natasha napisał/a:
tylko po 1,5 – 2 h,
właśnie o tym wcześniej pisałam... nasz lekarz też tak uważa i nawet nas zniechęca do podawania bolusów przedłużonych..... by nie zaliczać hipo....
pinczerka - Pią 30 Lip, 2010

U mnie bolusy przedłużone sprawdzają się tylko wtedy, jak mam podwyższone cukry. Wtedy dobrze mi normują cukier. Jak mam czas, kiedy są dobre cukry, to wtedy też rezygnuję z bolusów przedłużonych.
viki - Pią 30 Lip, 2010

Podaję Kacprowi na WBT połowę dawki ustalonej na WW i jest dobrze . Jak podawałam tyle samo to łapał dołki .
Czasem trudno mi Go zlokalizować by podać po 1,5 - 2 godz. później , więc i przedłużony podaję od razu .

zielona75 - Pią 30 Lip, 2010

pinczerka napisał/a:
U mnie bolusy przedłużone sprawdzają się tylko wtedy, jak mam podwyższone cukry.

Tak, jak mniejsza wrażliwość na insulinę to byle co i cukier 200 :?

Becia - Pią 30 Lip, 2010

Ja już od jakiegoś czasu nie liczę WBT ( ale oczywiście podaję na nie insulinę ) chyba że jakieś nowe produkty. WBT daję na oko, tz. mam w miarę orientację i wiem z doświadczenia ile muszę podać bolusa przedłużonego na kotleta, parówki, ser czy naleśniki. Zdarza się i też nie raz że wyłączamy bolusa bo poziomy niskie. Jak Bartosz jest na dworze, tak jak teraz można powiedzieć że 24 h na dobę :roll: to nawet tak jak dzisiaj na naleśniki nie podałam bolusa przedłużonego gdzie przeważnie daję 1.4j na 4h bo cały czas na rowerze.
Ale tak jak dziewczyny wyżej wspominały u każdego dziecka może być inaczej i najlepiej trochę metodą prób i błędów wynaleźć swój sposób :D

Baśka73 - Pią 30 Lip, 2010

Becia napisał/a:
u każdego dziecka może być inaczej
dokładnie jak podawałam synowi przedłużone to mu cukier mocno spadał teraz nie podaje nawet na placki ziemniaczane