Forum Diabetica Strona Główna Forum Diabetica
Forum diabetyków i rodziców dzieci chorych na cukrzycę

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

chatCHAT    portalPORTAL

Poprzedni temat :: Następny temat
ZUS i renty
Autor Wiadomość
Joasia 
Super light

Słodki staż: od 1992 roku
Wysłany: Sob 03 Lis, 2007   

Ano dzieki za link. zaraz przeczytam!
... tak musi byc calkowita, bo nie pracowalam zarobkowo na stale. Jedynie miala umowy zlecenie, ale to sie oczywiscie nie liczy.
W kazdym razie ja ubiegam sie o rente socjalna a nie inwalidzka. Nie wiem dokladnie, jak to jest, ale zebym miala inwalidzka musze chyba 10 lat przepracowac. tak cos slyszalam.
ja mam w tej chwili umiarkowany stopien czyli podejrzewam, ze jest to interpretowane jako 2 grupa. a potrzebuje 3, ale na to nie licze, bo w koncu nie poruszam sie na wozku, ani nie jestem zupelnie niewidoma.
pozdrawiam! :grin:

Poziom: 7 HP   0%   0/130
   MP   100%   62/62
   EXP   18%   3/16
godunow 
Super light

Wysłany: Nie 04 Lis, 2007   

Cytat:
ja mam w tej chwili umiarkowany stopien czyli podejrzewam, ze jest to interpretowane jako 2 grupa. a potrzebuje 3

Potrzebujesz 2 ( umiarkowany stopień 3 to ( lekki) Tu masz wszystko na temat renty socjalnej

Poziom: 5 HP   0%   0/81
   MP   100%   38/38
   EXP   38%   5/13
Joasia 
Super light

Napisales, ze chyba mam stopien 3 w poprzednim poscie, wiec wywnioskowalam, ze to stopien umiarkowany. Wiec ja mam umiarkowany(2?) odkad skonczylam 18 lat.Jakbym miala lekki to w ogole bym sie nie prosila o rente, bo podejrzewam,ze nie mialabymna nia w ogole szans.Chociaz, co ciekawe zus w ogole nie patrzy na moj stopien niepelnosprawnosci. W tym sensie, ze nigdy tego ode mnie nie wymagali. Tylko na poczatku jak renty przyznawal zespol orzekania o niepelnosprawnosci to wlasnie na podstawie orzeczenia o stopniu. Im wiecej czytam na temat przyznawania renty socjalnej tym bardziej sie w tym wszystkim gubie. Przydalby sie jakis prawnik zeby napisac to pismo i zeby to mialo rece i nogi, ale to niestety odpada .
Tak czy inaczej dzieki za inforamcje! Jakbys cos jeszcze znalazl co by mi pomoglo napisac odwolanie prosze o pomoc!
pozdrawiam :grin:

MP   100%   62/62
   EXP   18%   3/16
Biała 
Bardzo słodki

Słodki staż: 13 lat
Pomogła: 2 razy

Złozylam wniosek o rente, komisje mi przyznano na 27 listopada... :roll: i nie wiem co mam teraz robić, bo dostałam pracę /od stycznia mam zacząć/. Czy czekać na komisję, czy wczesniej ich jakos powiadomic?

Poziom: 26 HP   2%   32/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   23%   18/78
Joasia 
Super light

u mojej mamy w pracy jest chlopak ktory choruje na cukrzyce. ma rente przyznana dozywotnio, mimo braku powiklan tylko dlatego , ze zalapal sie na inna ustawe. mniejsza z tym
no wiec jak ma sie rente to mozna pracowac tylko musisz zarabiac do okreslonej kwoty. dowiedz sie w zusie jaka to jest kwota zeby Ci pozniej nie kazali oddawac tej renty. bo taka mozliwosc jest jesli wykryja ze zarabialas wiecej niz ustawa przewiduje. a Ty pierwszy raz sie starasz o rente? masz powiklania?

koniecznie zapytaj w zusie ile mozesz zarabiac. jako ciekawostke napisze, ze PFRON doklada 700 zl kazdemu zakladowi pracy jesli zatrudnia osobe z umiarkowanym stopniem niepelnosprawnosci, wiecej ze znacznym i mniej dla tych co maja lekki. kase dostaje pracodawca ale wtedy ma pieniadze na zus i podatek wiec ozatrudnianie nas mu sie b.oplaca. jesli ktos ma przyznany tytul radze sie zainteresowac, bo to naprawde korzystna opcja z punktu widzenia pracodawcy. od razu daja umowe na stale bez sciemniania z umowami- zlecenie. a i my mamy odlozone cos na emeryture , wiec korzysc jest dla obu stron.
:grin:
pozdro.

MP   100%   62/62
   EXP   18%   3/16
Biała 
Bardzo słodki

Wysłany: Pon 05 Lis, 2007   

Joasia napisał/a:
u mojej mamy w pracy jest chlopak ktory choruje na cukrzyce. ma rente przyznana dozywotnio, mimo braku powiklan tylko dlatego , ze zalapal sie na inna ustawe. mniejsza z tym
no wiec jak ma sie rente to mozna pracowac tylko musisz zarabiac do okreslonej kwoty. dowiedz sie w zusie jaka to jest kwota zeby Ci pozniej nie kazali oddawac tej renty. bo taka mozliwosc jest jesli wykryja ze zarabialas wiecej niz ustawa przewiduje. a Ty pierwszy raz sie starasz o rente? masz powiklania?

koniecznie zapytaj w zusie ile mozesz zarabiac. jako ciekawostke napisze, ze PFRON doklada 700 zl kazdemu zakladowi pracy jesli zatrudnia osobe z umiarkowanym stopniem niepelnosprawnosci, wiecej ze znacznym i mniej dla tych co maja lekki. kase dostaje pracodawca ale wtedy ma pieniadze na zus i podatek wiec ozatrudnianie nas mu sie b.oplaca. jesli ktos ma przyznany tytul radze sie zainteresowac, bo to naprawde korzystna opcja z punktu widzenia pracodawcy. od razu daja umowe na stale bez sciemniania z umowami- zlecenie. a i my mamy odlozone cos na emeryture , wiec korzysc jest dla obu stron.
:grin:
pozdro.

Pierwszy raz staram się o rentę. Mam powikłania.

To jest taka mozliwość, że mogę dostać rentę równocześnie zarabiając? Moja wypłata nie będzie duża- 1000 zł brutto (to na rękę wychozi ok 700 zł).

Poza tym zaczynam pracę niejako dzięki temu, że mam umiarkowany stopień, gdyz poszukiwane były właśnie osoby ze stopniem niepełnosprawności :)

MP   100%   781/781
   EXP   23%   18/78
godunow 
Super light

Biała ja od lat walczę z Zusami..
Dzisiaj byłem na komisji ( 3 lekarzy odwołanie Oficjalnie nie pracuje )
Psychicznie jestem przygotowany na sąd.. ( po dzisiejszej komisji )
nade wszystko w Zusie się nie chwal że zamierzasz pracować.. Bo ci dadzom rentę szkoleniowa lub lekki stopień co w Twoim przyapadku oznacza brak renty,

[ Dodano: Pon Lis 05, 2007 12:35 pm ]
co do odwołaia i pisma do sadu//

Zobcza tu

MP   100%   38/38
   EXP   38%   5/13
Joasia 
Super light

mozna pracowac i miec rente . tylko do jakiejs kwoty. nie chcialbym Cie wprowadzic w blad. musisz sie naprawde w zusie zapytac do jakiej kwoty wolno Ci zarabiac. Piszcie koniecznie jak Wam sprawy z Zusem ida. Ja na razie walcze zeby dobre pismo napisac! mimo wszystko nie nastawiam sie jakos bardzo pozytywnie, bo SP nie oznacza pewnej wygranej.

MP   100%   62/62
   EXP   18%   3/16
godunow 
Super light

Wysłany: Wto 06 Lis, 2007   

Joasia napisał/a:
mozna pracowac i miec rente . tylko do jakiejs kwoty. nie chcialbym Cie wprowadzic w blad. musisz sie naprawde w zusie zapytac do jakiej kwoty wolno Ci zarabiac. Piszcie koniecznie jak Wam sprawy z Zusem ida. Ja na razie walcze zeby dobre pismo napisac! mimo wszystko nie nastawiam sie jakos bardzo pozytywnie, bo SP nie oznacza pewnej wygranej.

Joasi to jest teoria praktyka natomiast jest taka,,
Jak pracujesz (chyba ,że stanowisko dla osób niepełno-sprawnych) to po co Pani Panu renta..
Zus przypominam nie orzeka o niepełnosprawności.. tylko o zdolności do pracy zgodnie z kwalifikacjami wykonywanym zawodem etc..

MP   100%   38/38
   EXP   38%   5/13
Biała 
Bardzo słodki

Hm, to teraz nie rozumim :570: . Teoretycznie można mieć rentę pracując czy nie?
Najwyżej się nie przyznam, ale chciałabym wiedzieć czy nie odbiorą mi renty kiedy juz zacznę pracować /o ile ją dostanę :P , co przecież jest bardzo wątpliwe :P /

MP   100%   781/781
   EXP   23%   18/78
Joasia 
Super light

mozna pracowac i miec rente . tylko ten przypadek ktory ja znam dostal rente 7 lat temu bezterinowo a pracuje od pol roku . ale nie moze zarabic chyba wiecej niz 700 zl. i zus sie go nie czepia. oczywiscie ze zus nie orzeka o niepelnosprawnosci, ja tak nie twierdzilam i nie twierdze!
jedno jest pewne . najlepiej by bylo gdybys nie mowila teraz na komisji ze masz dostac ta prace. ja bym tak zrobila. zreszta Cie o to nie spytaja. spytaja czy pracowalas co najwyzej czy pracujesz, choc w to 2 watpie. ja bym sie na razie nie przejmowala tym ze zus mi pozniej zabierze rente . najpierw trzeba ja dostac. jak dostaniesz teraz to Ci wuplaca do stycznia. a jak w styczniu masz miec prace za kwote wyzsza niz zus zezwala a rente dostaniesz to musisz to zglosic zusowi. zus wtedy Ci rente zabierze ale od stycznia a nie za okres kiedy nie pracowalas . tak jest na pewno i za to dam sobie glowe uciac, bo znam taki przypadek. jednak nie pamietam dokladnej kwoty do jakiej mozesz zarabiac ale kojarzy mi sie , ze to jest wlasnie cos kolo 700 zl . ja mysle ze mozesz im nie mowic ze masz miec prace . pozniej najwyzej pojdziesz do zusu i im powiesz ze zarabiasz tyle a tyle i Ci rente odbiora, aleco Twoje od listopada to Twoje. powodzenia

MP   100%   62/62
   EXP   18%   3/16
wo6253 
Light

Słodki staż: od 1980
Wysłany: Czw 08 Lis, 2007   

hej,
na koncu jest ile można dorobić , poza tym poszukaj jeszcze na stronie zusu lub upewnij sie z iinnej strony jest mnustwo takich, www.google.com :P wpisać dorobić renta itp
http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1889

pozdrowienia

Poziom: 13 HP   0%   0/370
   MP   100%   176/176
   EXP   10%   3/30
godunow 
Super light

wo6253 napisał/a:
hej,
na koncu jest ile można dorobić , poza tym poszukaj jeszcze na stronie zusu lub upewnij sie z iinnej strony jest mnustwo takich, www.google.com :P wpisać dorobić renta itp
http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1889

pozdrowienia

Podejrzewam że Joasia ma rację mołi się tu o rencie stałej zapewne socjalnej gdzie możliwość zarobienia dorobienie wynosi niewiele ponad 700 złotych brutto.
Ale co do dorabiania ja 14 lat przybywam na rencie insulina i iinne choroby stawałem na komisji ( Zus ) po złożenie sprzeciwu.. ) wysłano mnie na ręntę szkoleniową.. A to też dlatego bo wykazywałem zatrudnienie płaciłem składki do ZUS ( zatrudnienie na 1./2 etatu) .
Co prawda oddaje sprawę do biegłych.. Ale jest widoczny przykład jak w ostatnim roku postępują ZUs-y

MP   100%   38/38
   EXP   38%   5/13
Joasia 
Super light

hej.
mam do Was takie pytanie, bo dzis bylam u prawnika od spraw w sadzie pracy, ale on sie zajmuje odszkodowaniami dla osob ktore np zostaly pokrzywdzone przez lekarzy i ubiegaja sie o rente lub inne zadoszuczynienie. wiec trafilam pod zly adres. ale powiedzial mi zebym ubiegala sie o obronce z urzedu ( wystarczy napisac, ze sie nie ma pieniedzy i oni przyznaja) tylko nie wiem czy w takiej sprawie jak renta socjalna to ma sens? jakie jest Wasze doswiadczenie na tym polu? bo ja nigdy nie slyszalam by ktos prosil o obronce z urzedu jesli chodzi o sprawe w SP w sprawie renty. napiszcie mi co wiecie na ten temat !
z jednym mnie pocieszyl ! powiedzial, ze lekarze ktorzy sa powolywani sa absolutnie bezstronni i raczej obiektywni, bo tym w zusie to ja juz dawno nie wierze . nawet jak mnie uznaja za super zdrowa to jakos i tak sie ciesze, ze nie maja ( podobno ) nic z zusem wspolnego. no i nie wzial ode mnie ani grosza , wiec dobre i to !
a o co chodzi z tymi rentami szkoleniowymi? nic o tym nie wiem! ja w ten weekend doszlifuje moje super pismo i w pon zostawiam w zusie! chcialabym zeby juz bylo po wszystkim... ale wiem ze dluga droga przede mna !

MP   100%   62/62
   EXP   18%   3/16
godunow 
Super light

Wysłany: Pią 09 Lis, 2007   

Joasia napisał/a:
hej.
mam do Was takie pytanie, bo dzis bylam u prawnika od spraw w sadzie pracy, ale on sie zajmuje odszkodowaniami dla osob ktore np zostaly pokrzywdzone przez lekarzy i ubiegaja sie o rente lub inne zadoszuczynienie. wiec trafilam pod zly adres. ale powiedzial mi zebym ubiegala sie o obronce z urzedu ( wystarczy napisac, ze sie nie ma pieniedzy i oni przyznaja) tylko nie wiem czy w takiej sprawie jak renta socjalna to ma sens? jakie jest Wasze doswiadczenie na tym polu? bo ja nigdy nie slyszalam by ktos prosil o obronce z urzedu jesli chodzi o sprawe w SP w sprawie renty. napiszcie mi co wiecie na ten temat !
z jednym mnie pocieszyl ! powiedzial, ze lekarze ktorzy sa powolywani sa absolutnie bezstronni i raczej obiektywni, bo tym w zusie to ja juz dawno nie wierze . nawet jak mnie uznaja za super zdrowa to jakos i tak sie ciesze, ze nie maja ( podobno ) nic z zusem wspolnego. no i nie wzial ode mnie ani grosza , wiec dobre i to !
a o co chodzi z tymi rentami szkoleniowymi? nic o tym nie wiem! ja w ten weekend doszlifuje moje super pismo i w pon zostawiam w zusie! chcialabym zeby juz bylo po wszystkim... ale wiem ze dluga droga przede mna !

Jaosiu sprawa podstawowa na jakim teraz jesteś etapie.. To ze Komisja ZUS wydała opinię (decyzję )rok czy pól roku temu nie upoważnia ciebie w żadnym wypadku. Złożenie wniosku na takie decyzje spowoduje odrzucenie Twojego pozwu..
Musza być zachowane procedury ( jest o nichw linkach) ja tylko przypomne.
Sładarerz wniosek do ZUS zostaniesz wezwana na badanie przez lekarza orzecznika Zus... pow ywdaniu decyzji masz cza {b] 14 dni [/b] na złożenie sprzeciwu od decyzji lekarza orzecznika .. . Bada Ciebie w tedy 3 lekarzy którzy wydają prawomocna decyzję . którą ty skarżysz w terminie 30 dni od doręczenia decyzji komisji do Sadu Pracy. Złożenie pozwu do sądu nie naczy o automatycznym skierowaniu do sądu.. ( takie kuriozum polskiego prawa) . Bez tej procedury sąð pozew odrzuci jako bezzasadny czyli w Twoim przypadku jeżeli termin od ostatniego orzeczenia komisji lekarskiej ZUS jet większy niz 30 dni musisz zacząć cała procedurę od nowa..
Pytasz co do renty szkoleniowej.
Jeżeli ZUS uzna , że twoja chorba nie pozwala ci pracować na poprzednim stanowisku pracy postanawia Ciebei skierować na przeszkolenie do Urzędu pracy Nie rozpisuję się na ten temat bo w Twoim przypadku raczej nie beðzie to wchodziło w grę.. Ty musisz dostac II grupę ( w starym nazewnictwie)

MP   100%   38/38
   EXP   38%   5/13
Odpowiedz do tematu